Název: Japonský stát
Rozloha:
372 824 km2
Počet obyvatel: 127 000 000
Hlavní město: Tokio
Měna: Jen
Náboženství: šintoisté a budhisté
Jazyky: Japonština
Podnebí: v zimě studené, v létě na jihu subtropické
Při vyslovení názvu Japonsko si většina lidí vybaví špičkovou elektroniku, netradiční kulturu, výrazně se odlišující od kultury evropské, a davy drobných šikmookých turistů, kteří se toulají po letní Praze a vášnivě fotografují vše, co jim padne do oka. Jak však tato exotická země vypadá ve skutečnosti, jak se v ní žije, ví jen málokdo.
Hospodářský zázrak 20, století vytvořil z Japonska zemi kontrastů, kde se tisíciletá tradice a kultura stýkají s nejmodernější technikou a západním způsobem života.
Japonsko nebývá častým cílem nejenom českých turistů. Finanční náročnost cesty do Japonska a po Japonsku je vysoká. Japonsko totiž patří k nejdražším zemím na světě.
Japonsko leží ve východní Asii a jeho území se skládá z více než 3000 větších či menších ostrovů o celkové rozloze 377 824 km2. Největší ostrovy se jmenují Honšů, Kjúšú, Hokkaido, Šikoku. Povrch země tvoří z 80 procent různě vysoká a poměrně strmá pohoří.
Celá oblast je seizmicky velmi aktivní a nachází se zde několik desítek činných sopek. Častá jsou i zemětřesení.
V současné době žije v Japonsku 127 milionů obyvatel.
Z hlediska státního zřízení je Japonsko konstituční monarchií, ve které je z diplomatického hlediska nejvyšší hlavou císař. Ten však nemá v podstatě žádnou výkonnou moc. Jak bývá ve vyspělých státech zvykem, hlavní slovo při řízení země mají parlament a vláda. Hlavním městem je Tokio ve kterém žije více než 11 milionů obyvatel.
V Japonsku se nachází velké množství architektonických, kulturních, uměleckých i přírodních zajímavostí. Tokio a jeho čtvrti, Fudži (Fuji) 3776 m – nejvyšší a posvátná hora, Císařský palác a Zlatý palác v Kjótu, hrady, hory, činné sopky, proslulé japonské zahrady, termální lázně a také památky na výbuch první atomové bomby v Hirošimě atd.... . Ve výčtu zajímavostí by se dalo ještě dlouho pokračovat.
Zážitkem je také putování rychlovlakem Šinkanzen, který dosahuje rychlosti až 300 km v hodině a patří k nejrychlejším na světě.
Japonsko je určitě zemí, kterou stojí za to navštívit. A pokud to není možné osobně, tak alespoň prostřednictvím vyprávění a diapozitivů Jaroslava Veleho.