Informace o Maroku

 

Název:                         Marocké království

Rozloha:                       458 730 km2

Počet obyvatel:            27 623 000

Hlavní město:               Rabat

Měna:                          Dirham

Náboženství:                muslimové

Jazyky:                        arabština, berberské jazyky, francouzština

Podnebí:                      horké vnitrozemí, na pobřeží teplé

 

 

Maroko má strategickou polohu u Gibraltarského průlivu, který je vstupem z Evropy do Afriky. Maroko je od Evropy vzdáleno jen 13 kilometrů, ale svým charakterem patří neomylně k Orientu a Africe.

Dnešní Maroko je jedním z posledních tří království v Africe. Je to konzervativní stát, který si i přes úzké vztahy s ostatními arabskými zeměmi uchoval jasnou prozápadní orientaci.

Maroko leží v sousedství Atlantského oceánu, Středozemního moře a Sahary. Nejvyšší hora Maroka a celé severní Afriky je Djebel Toubkal  4167 m.n.m. v pohoří Vysoký Atlas. Na pobřeží je soustředěný veškerý život v Maroku. Ve vnitrozemí leží většinou starobylá města jako Marrakeš, podle něhož dostala země jméno. Na pobřeží vzkvétají přístavní města, například proslulá Casablanca a Rabat.

V Maroku žije 28 milionů obyvatel, kteří jsou převážně míšenci Arabů a Berberů, později i černochů. Berbeři jsou potomky původních obyvatel, kteří zde žili před tisíci roky.

Úředním jazykem je arabština, již hovoří většina obyvatel s výjimkou Berberů, jejichž starodávný jazyk stále převažuje v hornatém vnitrozemí.Francouzština se používá jako obchodní jazyk ve městech.

Životní úroveň je velice rozdílná. Hodně lidí je chudých a třetina obyvatel žije pod hranicí bídy. Nezaměstnanost  je vysoká a Maročané utíkají do měst či hledají práci ilegálně v Evropě.

Velikým zážitkem je obchodování. Pouze nejotrlejší jedinci se nevrátí z Maroka s náručí koberců, dýk, šperků, bambitek a dalších nesmyslů, nad kterými si doma lámou hlavu otázkou, proč to vlastně nakoupili. Vlezlost a drzost obchodníků je nepředstavitelná. K obchodu patří smlouvání a není výjimkou, že se člověk pochlubí, že usmlouval cenu na čtvrtinu a potom zjistí, že kamarád nakoupit totéž ve stejném obchodě za desetinu původní ceny.

Za největší turistické zajímavosti jsou považovaná města Tangier, Lixus- místo, kam šel Herkules pro jablka do zahrad Hesperidek, Rabat – hlavní město s královským palácem, Casablanca, Fes – perla Afriky s starodávnou medinou a univerzitou koránu, Marrakeš – nejnavštěvovanější cíl turistů a Sahara.

  

» Hlavni strana